Клиент конфигурации

ДДКом Гејминг Акција - Составете компјутер по ваш избор и добијте:
- најголем избор на комопненти од сите достапни брендови достапни во МК на http://ddstore.mk
бесплатен совет при избор компоненти и оптимизација за конкретни потреби (биос апдејт, оверклок...)
- дополнителен попустподарок и бесплатно професинално склопување со cable management
- учество во месечна гејминг наградна игра

Клиентска Конфигурација №72 Master Vanguard

ДДКом Гејминг Акција - Составете компјутер по ваш избор

• Кукиште - Case NZXT ATX Mid-Tower H500 w/WINDOW 2xAer F120 Black Red CA-H500B-BR
• Процесор - AMD Ryzen 7 2700X 3.7GHz up to 4.3GHz, Box, AM4, CPU Cores x8, Threads x16
• Напојување - Cooler Master Vanguard 750W
• Матична Плоча - MB Gigabyte X470 AORUS Ultra Gaming AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 2xM.2 USB3.1/TypeC
• Mеморија - RAM DDR4 16GB (2x8GB) 3200MHz G.Skill RipjawsV F4-3200C15D-16GVR red
• HDD - HDD 3.5" 1TB Toshiba SATA3 7200RPM 32MB
• SSD - SAMSUNG SSD 860 EVO SATA3 250GB, MZ-76E250B/EU NOV
• CPU Cooler -
• Графичка картица - VGA Gigabyte PCX GeForce RTX 2070 Gaming OC 8GB GDDR6 HDMI/3xDP USB Type-C DX12

444.jpg

Клиентска Конфигурација №71 Water Palace

ДДКом Гејминг Акција - Составете компјутер по ваш избор

• Кукиште - ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Water Palace Gaming
• Процесор - Intel® Core™ i7-8700 Processor (12M Cache, up to 4.60 GHz)
• Напојување - EVGA 750W
• Матична Плоча - MSI Z370 GAMING PLUS
• Mеморија - 32GB Kingston Hyper X 3200mhz
• HDD - Toshiba 1TB
• SSD - Samsung Evo 500 GB
• CPU Cooler - Cooler Master Hyper H411R
• Графичка картица - MSI RTX 2080 VENTUS

1.jpg

Клиентска Конфигурација №70 Master Coffee Lake

ДДКом Гејминг Акција - Составете компјутер по ваш избор

• Кукиште - Cooler Master Storm Enforcer
• Процесор - Intel® Core™ i7-8700 Processor (12M Cache, up to 4.60 GHz)
• Напојување - EVGA 750 B3
• Матична Плоча - Gigabyte Z370 HD3P
• Mеморија - Kingston Hyper X 16GB 3200mhz
• HDD -
• SSD - Samsung Evo 500GB
• CPU Cooler - MSI Core Frozr L
• Графичка картица - Gigabyte GX 1050 Ti

33333.jpg

Клиентска Конфигурација №69 Wind Force

ДДКом Гејминг Акција - Составете компјутер по ваш избор

• Кукиште - ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Water Palace Gaming
• Процесор - Intel® Core™ i7-7700 Processor (8M Cache, up to 4.20 GHz)
• Напојување - EVGA 600B
• Матична Плоча - MSI Z270 PC Mate
• Mеморија - 32GB Adata 2400mhz
• HDD - Toshiba 1TB
• SSD - Samsung Evo 250 GB
• CPU Cooler - Cooler Master Hyper H411R
• Графичка картица - Gigabyte GTX 1070 Ti Wind Force
• WI-Fi Картица

1.jpg

На што да обрнемe внимание при изборот на матична плоча за процесорите Intel (III дел)

 

Не ги гледате сликите?
Види во пребарувач!
 
Изборот на матична плоча не е помалку битен од изборот на процесор или графичка картичка, бидејќи матичната одговара за работата на сите останати компоненти во компјутерскиот систем и какви компоненти можете да користите во својот персонален компјутер. На кратко ќе ги разгледаме матичните плочи за процесорите Intel (новите генерации Coffee Lake и Skylake)
 
Високопроизведувачкиот сегмент -
Intel Z370 и Z390

Овде се е многу позабавно - во пракса разликата меѓу овие чипсети е само во тоа што вториот се произведува преку 14 nm технолошки процес, а не преку 22nm. Исто така има и интегрирани Wi-Fi и Bluetooth модули за безжична врска, а во другите CPU е потребен дополнителен адаптер. Тоа е, други разлики нема : и двата чипсети поддржуваат оверклок на процесорот и оперативната меморија, како и на SLI/Crossfire конфигурациите. Еве зошто при изборот на таква матична и двата чипсети покажуваат исти можности.

Очигледно е дека има смисла да се земаат матични плочи со чипсетите Intel Z370 и Z390 само во случај кога имате намера да оверклокувате и процесорот и рам меморијата (да напомениме дека оверклок поддржуваат само процесорите со K-ознака) - во спротивно е подобро да се земе матична со чипсетот Q370, каде единствена разлика ќе биде можноста за оверклок. Се останато е поддржано – SLI/CrossFire, како и создавањето на RAID низи.

Но ако сакате да го клокнете процесорот, нештата се поразлични. Оверклокот поставува цврсти ограничувања на VRM: прво апсолутно задолжително е вградување на ладилник, а не на алуминска пластинка со тежина околу 10 грама. Второ - ако ќе го оверклокувате 4 јадрениот процесор - Core i3-8350K, за него се доволни 4 фази на напојување. За 6 јадрените чипови (Core i5, Core i7-8700K) има смисол да се земе матична со 6 фазно напојување, бидејќи оптоварувањето при оверклок многу пати надминува 150W. А кај 8 јадрените Core i7-9700K и Core i9-9900K треба многу да се внимава - дури и сосема мал оверклок до 4,8 Hz за сите јадра има реален ризик кај алгоритмите со AVX инструкции потрошената енергија да надмине 200-250 W.

Со 5 GHz оптоварувањето веќе надминува 300W и за оверклокувањето на овие чипови се неопходни матични со 8-10 и повеќе фазни напојувања. Од друга страна ако не го користиме за ништо потешко од игри и пообичните матични со 4-5 фази ќе се доволни, зашто игрите многу послабо го оптоваруваат процесорот. 

Kај матичните од средна класа е подобро да се одбере матична плоча со 4 RAM слота и метализиран PCIe слот. Со аудиото ситуацијата повторно е иста, но има разлики во мрежните можности - кај скапите има 10GB решенија на Aquantia, кое е полезно за брза размена на информации во локалната мрежа.

Клучниот момент кај овие матични е VRM зоната, а останатото е на втор план.
HEDT сегментот: Intel X299
 
За десктоп компјутери ова е најдобриот чипсет во моментов. Тука процесорите се со до 18 јадра, а матичната поддржува до 44 PCIe линии. Кај процесорите од оваа класа чипсетот е само еден - Intel X299

Intel заедно со процесорите со од 8 и 16 јадра, кој знае зошто, пуштија и решенија со 4 јадрa - Core i5-7640X и Core i7-7740X. Тие во пракса со ништо не се разликуваaт од десктоп процесорите Core i5-7600K и Core i7-7700K, но се многу поразлични од претставниците на SkyLake-X. Еве зошто некои компании на пазарот објавија посебни матични со X299 само за овие процесори. Тие се поевтини во споредба со останатите HED серии, но при купувањето на подобра матична плоча треба да се внимава, дали таа го поддржува точно вашиот 18 јадрен Core i9 или не.
Во овој сегмент не се оди кон кратење на можностите. Овие процесори не се земаат за игри и можат да се оптоваруваат многу повеќе. Затоа се' зависи од нивното напојување. Крајна желба е VRM да има минимум 8 фази. Овој сегмент подразбира добри кулери на компонентите за напојување.
 
Преземено од kaldata.com

Ако не сте сосема сигурни кој е вистинскиот избор за вас, обратете се кон нашиот стручен тим за да ви помогнат во изборот на најдобрата матична плоча за вашите потреби.
Наша цел е да ги набавиме за Вас и
најтешко достапните продукти на пазарот.
Пазарувајте онлајн со бесплатна достава низ цела Македонија!

 
Информации за Custom Build
 
 
 

Визија

Да станеме Вашето омилено место за комплетен избор на ИТ опрема и услуги. Да нè препознавате како синоним за извонредност во сите аспекти на компјутерската технологија. Заедно да создадеме исклучителни вредности преку имплементација на современите информациско-комуникациски технологии. Повеќе...

Мисија

Целокупен технолошки напредок преку промоција на врвни технологии, квалитетна услуга и поддршка со компетитивни цени и задоволни потрушувачи.

Повеќе...

Контакт

 ул. Фрањо Клуз бр.12/1-4

 02 3 100 700

 info (@) ddcom.mk

Работно време:

Понеделник - Петок

09:00-17:00